
Każdą ofertę fotowoltaiczną lub magazynową można zredukować do czterech liczb, a ich mylenie jest najczęstszym źródłem nieporozumień:
Niski koszt systemu paneli fotowoltaicznych z niskim LCOE to zła oferta; wysoka cena wyjściowa przy 25 latach produkcji energii może być doskonała. Ten przewodnik zestawia wszystkie cztery wskaźniki w jednym miejscu na rok 2026.

|
Typ systemu |
Typowe $/W (zainstalowane) |
Uwagi |
|
Dachowe systemy mieszkalne (5–10 kW) |
$2,20 – $3,20 / W |
Wyższe koszty pracy i pozwoleń na wat |
|
Dachowe systemy komercyjne / parkingowe (100 kW–1 MW) |
$1,30 – $2,00 / W |
Tutaj zaczynają obowiązywać korzyści skali |
|
Systemy przyłączane do sieci energetycznej z montażem na gruncie (10 MW+) |
$0,70 – $1,10 / W |
Wyklucza koszty zakupu gruntu oraz połączenia z siecią energetyczną na niektórych rynkach |
|
Systemy pozamacierzowe z magazynowaniem energii |
3,00–5,00 USD/kW |
Z dominującą rolą akumulatorów, zależne od lokalizacji |

The cena systemu fotowoltaicznego w każdym wierszu zmienia się wraz ze sprawnością modułów, typem montażu, lokalnymi stawkami wynagrodzeń za pracę oraz uwzględnieniem magazynowania energii. Moduły stanowią obecnie najmniejszy składnik kosztów — często poniżej 25% całkowitych wydatków — dlatego też koszt energii słonecznej za kWh nadal spadają nawet wtedy, gdy ceny sprzętu ustabilizują się: oszczędności pochodzą z efektywności systemu wspomagającego oraz montażu.
The cena systemu akumulatorów do zastosowań fotowoltaicznych podawane są na dwa sposoby — cena fabryczna i cena zainstalowana. Upewnij się, którą z tych cen otrzymujesz.
|
Typ baterii |
Cena fabryczna w USD/kWh |
Cena zainstalowana w USD/kWh |
Typowy cykl życia |
|
LiFePO4 (LFP) do użytku domowego |
150–250 USD |
400–700 USD |
ponad 6000 cykli przy głębokości rozładowania (DoD) wynoszącej 80% |
|
Szafa LiFePO4 do zastosowań komercyjnych i przemysłowych (C&I) |
180–320 USD |
350–600 USD |
ponad 6000 cykli przy głębokości rozładowania (DoD) wynoszącej 80% |
|
Kontenerowe systemy LiFePO4 na skalę użyteczności publicznej |
120–220 USD |
250–450 USD |
ponad 6000 cykli przy głębokości rozładowania (DoD) wynoszącej 80% |
|
Ołów-kwasowe (tradycyjne) |
90–150 USD |
200–350 USD |
1200–1800 przy 50% głębokości rozładowania (DoD) |

Na jednostkę użytecznej pojemności w kWh przewaga ołowiu-kwasu znika: LFP zapewnia około 90% głębokości rozładowania w porównaniu do 50% oraz trwa trzy–cztery razy dłużej. Dlatego też koszt systemu magazynowania baterii słonecznej cena całkowita jest obecnie niemal zawsze podawana dla litu, a także dlatego koszt systemów magazynowania energii słonecznej ocenę przeprowadza się na podstawie kosztu życia w dolarach na kWh cyklowanego, a nie początkowego kosztu w dolarach na kWh.
|
Konfiguracja |
Sprzęt + instalacja |
Włącza się baterię |
|
5 kW PV, przyłączony do sieci, bez akumulatora |
8000–14 000 USD |
No |
|
10 kW PV + 10 kWh LFP |
18 000–28 000 USD |
Tak |
|
20 kW PV + 40 kWh LFP (mała komercyjna) |
55 000–95 000 USD |
Tak |
|
100 kWh szafka ESS dla przemysłu i handlu |
35 000–60 000 USD |
Tak |
|
1 MWh kontenerowy BESS |
250 000–420 000 USD |
Tak |
The koszt paneli słonecznych z magazynowaniem energii w bateriach zwykle kosztuje o 40–70 % więcej niż tylko PV przy porównywalnej wielkości instalacji, ponieważ dodatkowo uwzględnia się baterię, falownik hybrydowy oraz dodatkowe okablowanie. koszt domowego systemu fotowoltaicznego dlatego dzieli się na dwa budżety: stronę generacji i stronę magazynowania. Porównując oferty, należy traktować je osobno — dostawcy często je łączą, aby jedna kwota wydawała się konkurencyjna.
Dla deweloperów, koszt elektrowni słonecznej wyrażone jest na wat mocy prądu stałego, a magazynowanie jest cenione osobno na kilowatogodzinę:
|
Komponent |
wzorzec na 2026 rok |
|
Moduły fotowoltaiczne + system montażowy |
0,28–0,45 USD/Wdc |
|
Falowniki / systemy przekształcania energii (PCS) |
0,05–0,10 USD/Wdc |
|
Pozostałe elementy systemu (BOS) + roboty budowlane |
0,15–0,30 USD/Wdc |
|
Projektowanie, zakup i budowa (EPC) + wprowadzenie do eksploatacji |
0,20–0,35 USD/Wdc |
|
Łącznie, fotowoltaika na gruncie |
0,70–1,10 USD za Wdc |
|
Dodatkowy system magazynowania energii (BESS) o czasie trwania 2–4 godziny |
120–220 USD/kWh |
Rozmieszczenie magazynu energii wraz z elektrownią fotowoltaiczną dla potrzeb sieci energetycznej zwiększa całkowity koszt inwestycji (capex) o ok. 30–60 %, ale umożliwia uzyskanie płatności za moc, uniknięcie ograniczania mocy i przesunięcie dostawy energii na wieczorny szczyt cenowy — co często stanowi różnicę między projektem marżowym a opłacalnym koszt energii słonecznej za kWh na poziomie elektrowni.
LCOE odpowiada na rzeczywiste pytanie: ile kosztuje mnie 1 kWh w ciągu 25 lat?
LCOE = (całkowity koszt życia) ÷ (całkowita wytworzona energia w całym okresie życia)
Przykład obliczeniowy — 10-kW układ fotowoltaiczny + 10-kWh domowy system litowo-żelazowo-fosforanowy (LFP):
Porównaj to z taryfą detaliczną wynoszącą 0,25 USD/kWh – korzyści ekonomiczne są oczywiste. Magazynowanie energii nieznacznie podnosi LCOE, ale znacznie zwiększa wartość samospotrzeżenia co wyjaśnia, dlaczego systemy intensywnie wykorzystujące magazynowanie mogą mieć wyższe LCOE, ale krótszy okres zwrotu inwestycji.

|
Rynek |
Stawka detaliczna |
Roczne oszczędności (system 10 kWh) |
Prosty okres zwrotu inwestycji |
|
Wysoki szczyt (Australia, części UE) |
0,30–0,45 USD/kWh |
1400–2000 USD |
5–8 lat |
|
Umiarkowany (średnia w USA) |
0,16–0,22 USD/kWh |
800–1300 USD |
9–14 lat |
|
Niski + hojna kredytowa opłata za eksport |
0,10–0,14 USD/kWh |
500–900 USD |
14–20 lat |
Do modelu należy włączyć trzy strumienie przychodów: uniknięte zakupy z sieci, kredyty za eksport/wprowadzanie energii do sieci oraz koszty uszkodzeń spowodowanych przerwami w zasilaniu. Systemy magazynowania energii na rynkach o wysokim szczytowym zapotrzebowaniu regularnie osiągają krótszy okres zwrotu inwestycji niż same systemy fotowoltaiczne, ponieważ pozwalają na wykorzystanie drogich godzin wieczornych zamiast eksportowania taniej energii w południe.

Cena wydrukowana na naklejce nie stanowi całkowitych kosztów eksploatacji. Zarezerwuj budżet na te pięć pozycji, które często pomijane są w początkowych ofertach:
|
Element |
Typowy roczny koszt |
Uwagi |
|
Eksploatacja i konserwacja oraz monitorowanie |
0,5 – 1,5% inwestycji kapitałowych |
Wyższe dla konstrukcji śledzących i konstrukcji garażowych |
|
Ubezpieczenie |
0,3 – 0,8 % kosztów inwestycyjnych (capex) |
W niektórych rynkach wymagane jest ubezpieczenie specyficzne dla systemów magazynowania energii |
|
Degradowanie baterii |
Zamieniane jednorazowo w 10.–15. roku eksploatacji |
Rezerwa |
|
Wymiana falownika |
Jednorazowo w 12.–15. roku eksploatacji |
15–25 % pierwotnej ceny falownika |
|
Recykling na końcu cyklu życia |
20 – 60 USD / kWh |
Rosnące wymagania regulacyjne w UE i USA |
Dodanie ich do koszt systemu magazynowania baterii słonecznej zwykle zwiększa łączny koszt 25-letni o 20–35% w porównaniu do surowej ceny instalacji — dlatego właśnie LCOE, a nie CAPEX, jest wartością podlegającą optymalizacji.
Ten sam sprzęt LiFePO4 może mieć bardzo różną cena systemu akumulatorów do zastosowań fotowoltaicznych cenę w zależności od kraju sprzedaży; różnica wynika niemal w całości z czynników pozamaczynowych:
|
Region |
Cena zainstalowana w USD/kWh |
Główny czynnik wpływający na koszty |
|
Chiny |
250–420 USD |
Najniższe koszty pracy i dojrzała sieć dostaw |
|
Europa (DE, NL, UK) |
450–750 USD |
Stawki robocizny, pozwolenia, VAT |
|
Ameryka Północna |
500–800 USD |
Robocizna, pozwolenia, kolejki połączeń sieciowych |
|
Australia |
400–650 USD |
Wysoka robocizna, silna konkurencja instalatorów |
|
Bliski Wschód / Afryka |
350–600 USD |
Logistyka i cła importowe dominują |
Dla nabywców na rynkach o wysokich kosztach zakup bezpośrednio od fabryki może przybliżyć całkowity koszt instalacji do poziomu cen fabrycznych — to najskuteczniejszy czynnik wpływający na koszt systemów magazynowania energii słonecznej . Gdy zlecasz wycenę, poproś o osobne podanie ceny fabrycznej oraz zakresu instalacji, aby te dwie kategorie nigdy nie były mylone.
Pytanie: Jaki jest średnia cena systemu akumulatorowego do paneli słonecznych w 2026 roku? System domowy LFP o pojemności 10 kWh kosztuje zwykle 4,500–7 000 zł zainstalowany; jednostka o pojemności 5 kWh kosztuje bliżej 3,000–4500. Koszt za kWh spada wraz ze wzrostem pojemności.
Pytanie: Czy magazynowanie energii w bateriach jest opłacalne w porównaniu do samych paneli fotowoltaicznych? Na rynkach z różnicą cenową między szczytową a pozaszczytową wyższą niż 0,15 USD/kWh – tak; zazwyczaj magazynowanie energii się zwraca szybciej niż sama instalacja PV. Na rynkach z niską różnicą cenową lepszym pierwszym inwestycją jest rozwiązanie wyłącznie fotowoltaiczne.
Pytanie: Czy ceny baterii dalej spadną? Ceny komórek nadal spadają, ale wolniej niż w latach 2020–2023. Koszty systemu wspomagającego (BOS), montażu i certyfikacji dominują obecnie w całkowitych kosztach instalacji. koszt systemów magazynowania energii słonecznej dlatego należy oczekiwać jednocyfrowych rocznych spadków zamiast gwałtownych obniżek z przeszłości.
Pytanie: Jak porównać dwie oferty podane w różnych jednostkach? Przelicz obie na koszt zainstalowany w USD/W dla generacji oraz na koszt zainstalowany w USD/usuwalny-kWh dla magazynowania, a następnie oblicz LCOE na okres 25 lat. Każda oferta, której nie da się wyrazić w tych jednostkach, nie stanowi uczciwego porównania.
Pytanie: Czy większa elektrownia słoneczna kosztuje mniej za kWh? Tak – projekty na skalę użytkową osiągają 0.03–0,06 USD/kWh LCOE w porównaniu do 0.08–0,14 USD dla odbiorców mieszkaniowych, ponieważ cena za wat spada, a koszty stałe rozkładają się na znacznie większą ilość energii.
Martwi Pana, że oferta przekracza poziom rynkowy? Kinpower dostarcza domowych, montowanych na ścianie i układalnych w stos baterii LiFePO4, systemów magazynowania energii (ESS) przemysłowych i komercyjnych w szafach oraz systemów kontenerowych bezpośrednio z fabryki, z opublikowanymi zakresami cenowymi w USD/kWh i certyfikowanymi raportami testowymi — dzięki czemu można porównać każdą ofertę. Zobacz rozwiązania energetyczne dla domu lub przeglądaj pełną gamę produktów . Aby zobaczyć przykład obliczeń dla jednego produktu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem cenowym akumulatora o pojemności 5 kWh .
Gorące wiadomości2026-10-12
2026-10-10
2026-10-08
2026-10-06
2026-09-30
2026-09-28